DOMÁCÍ MAZLÍČCI

 

I DOMÁCÍ MAZLÍČCI ODCHÁZEJÍ :-(

V roce 2023 odešli za duhový most i naši hadi. Zůstala nám nejstarší Megie - užovka červená. Myslím, že další mazlíčky už si pořizovat nechci, loučení je vždy smutné.
 

HADÍ RODINKA SE PONĚKUD ROZROSTLA

Do naší hadí rodinky máme už nějakou dobu další přírustky. Jsou to Alex - užovka amurská a Merlin a Max - užovky červené. Všichni jsou úžasní mazlíci a rostou jako z vody.

Fotogalerie: Domácí mazlíčci

KOČKA SÁRA A KOCOUR MONTY

Byli nejstaršími zvířecími  členy naší domácnosti. Sára byla dárek k narozeninám a Monty  nalezenec. Jeden bez druhého nedali ani ránu a i když jsme se na ně občas zlobili - zvlášt když byla po boji chodba plná chlupů - za nic na světě bychom je nedali. Byli to naši kočičí psychoterapeuti :-) Monty se dožil 12 let a Sára 13 a půl roku.

SÁRA a MONTY

ŠNEK OSKAR - ACHATINA

 

OSKARA JSEM DOSTALA OD SYNA VAŠKA K NAROZENINÁM A PROTOŽE JSEM DO TÉ DOBY NIC O ACHATINÁCH NEVĚDLA, MUSELA JSEM SI VŠE NASTUDOVAT. NICMÉNĚ OSKAROVI SE U NÁS DAŘILO, ROSTL JAKO Z VODY A DOŽIL SE 4.5 ROKU.
Achatina reticulata "retka" pochází z východní Afriky (Tanzánie, Zanzibar) a patří mezi největší druhy achatin. Reticulaty jsou na chov poměrně nenáročné.  Jako krmivo jsou vhodné všechny druhy salátu, zelenina, ovoce, granule pro hlodavce. Mají rádi i vajíčko, nebo piškot. Do terária je dobré umístit sépiovou kost, aby měli dostatek vápníků. Také miska s vodou je nezbytností.

RAK MRAMOROVANÝ

TĚCHTO RAKŮ MÁME DVĚ PLNÁ AKVÁRIA A NEKONTROLOVATELNĚ SE MNOŽÍ DÁL... PROTO KDYŽ BUDE MÍT NĚKDO ZÁJEM...RÁDI DARUJEME :-) V současné době už jsou i raci minulostí...
Pochází z jižních oblastí USA: Florida, Georgia.
Rak Procambarus fallax, v prodejnách často vedený jako rak mramorový nebo mřížkovaný, je u nás hojně chován v akváriích. Charakteristická je šedá barva s nepravidelným mramorováním (skvrny, které mají bělostné a červené zbarvení), klepeta v dospělosti mají nádech do modra.
Procambarus fallax je nevhodnějším druhem pro začátečníky. Je to velmi odolné zvíře, ale přesto může onemocnět. Nejčastější jsou plísňová onemocnění (Přenáší "račí mor" = plíseň Aphanomyces astaci). Raci nesnášejí akvarijní léčiva. Pokud má dostatek úkrytů, lze chovat více raků v jedné nádrži. Vydrží dokonce i s rybami.
Rostliny rak stříhá a žere, někdy rostlinu jen ustřihne či vyhrabe a nechá ležet nedotčenou. Destrukce rostlin je docela častý jev. V případě amputace končetiny - např. během souboje nebo z důvodu špatného svlíknutí - opět během 3 svlékání končetina doroste, ale ne již do původní velikosti. Obývá spodní část nádrže. Neumí plavat, ale rád leze. Pozor tedy na nekryté nádrže. Teplota vody by neměla dlouhodobě klesnout pod 20°C (ideální kolem 23-25°C), je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem.

Rak je všežravec. Obecně platí že mladý rak, to znamená do stáří zhruba šesti měsíců, dává přednost živočišné stravě bohaté na bílkoviny. Stráví tablety pro ryby žijící u dna (např. Tetra Wafer Mix). Nitěnky, patentky, spařené kopřivy, cvrčky, moučné červy, syrové rybí maso, salát, akvarijní plži, malé rybky, žížaly - vše mražené i nemražené. Nevhodné: hovězí a jiné maso z teplokrevných zvířat. Pojídá i zeleninu, ovoce a akvarijní rostliny.

MEGIE UŽOVKA ČERVENÁ

MEGIE JSME SI POŘÍDILI NEDÁVNO, PROTOŽE NÁM ZŮSTALO PRÁZDNÉ TERÁRIUM PO OSKAROVI. PŮVODNĚ JSME MĚLI V PLÁNU POŘÍDIT SI NĚJAKÉHO JEŠTĚRA, ALE NAKONEC VYHRÁLA UŽOVKA. MOŽNÁ TAK PŘÍJDEME O SPOUSTU PŘÁTEL, PROTOŽE HADI VŠEOBECNĚ VYVOLÁVAJÍ V LIDECH STRACH A ODPOR. VĚŘTE, ŽE ODPORNÁ MEGIE URČITĚ NENÍ. CHCE TO JEN  ZBAVIT SE PŘEDSUDKŮ...

Elaphe guttata Amelano =  UŽOVKA ČERVENÁ
VÝSKYT = Jih a jihovýchod USA, severovýchod Mexica
VELIKOST = 120–180 cm
CHOV = Poměrně nenáročný chovanec, který si rychle zvyká na manipulaci v rukou. V teráriu udržujeme teplotu 22-28 °C s mírným lokálním ohřevem. Dospívá dle velikosti ve 2-4 letech. Minimální délka samice při páření by měla být 90 cm. Pro úspěšné páření se osvědčuje zimování při teplotách 12-15 °C (není ovšem podmínkou). Cca. 2 měsíce od páření samice snese snůšku vajec, těch je 10-30 dle velikosti a kondice samice. . Po vylíhnutí jsou mláďata již samostatná. Vyčkáme do prvního svleku mláďat a předkládáme jednodenní myší holata ke krmení. V případě opětovného odmítání živé potravy přejdeme k nastřiženým holatům a v poslední fázi k násilnému krmení.
V případě dodržení základních podmínek pro chov tohoto hada, je tento ideálním chovancem pro začínající chovatele a teraristy. Rozmnožení tohoto druhu není nikterak složité a v zajetí jsou již desítky generací v několika barevných variantách. Zvláště v USA se vznikem nových barevných odchylek zabývají desítky teraristů a chovatelských stanic. Spousta z těchto mutací je již také dostupná v ČR a proto tito hadi patří bezesporu k nejoblíbenějším mezi našimi chovateli.
Užovka se dožívá až 15 let.